SQL Server

Novinky v Reporting Services 2016

Reporting Services 2016 se ve verzi SQL Server 2016 konečně dočkaly evoluce, kterou jsme deset let zpět marně očekávali. Přinášejí spoustu nových funkcí, přizpůsobující se moderním trendům v prezentaci dat i grafickém designu reportů a vývojáře potěší i vyslyšením několika přání, např. možnosti konečně uspořádat parametry reportu podle našich preferencí. V článku najdete přehled všech důležitých změn v přehledném seznamu.

[toc]

1. Nový Reporting Service webový Portál

SSRS 2016 přicházejí v úplně novým webovým Portálem pro prohlížení reportů. Starý Report Manager nebyl špatný, ale plnil v podstatě jen základní funkce a rozhodně nenabízel uživatelům vizuální zážitek podle moderních trendů.

SSRS2016-Whats-New-01-Web-Portal

Kromě statických reportů, které se nyní označují Paginated Reports, najdeme v portále i další nástroje ze skupiny Microsft BI: KPI, mobilní reporty (Datazen), Report Builder a Power BI.

Zajímavou novinkou je možnost nahrávat Excely, byť zatím bez možnosti na pozadí provádět jejich aktualizace jako třeba v Excel Services:

SSRS2016-Whats-New-02-Web-Portal-Excel-Upload

Nový Portál je plně responzivní a funkční pro mobilní zařízení:

SSRS2016-Whats-New-03-Web-Portal-Responsive

SSRS2016-Whats-New-04-Web-Portal-Responsive

Portál nyní podporuje přizpůsobení vzhledu na míru potřebám organizace (Custom branding).

2. Podpora Sharepoint 2016

Kromě nativního módu je možné Reporting Service instalovat i jako součást Sharepointu. Verze SSRS 2016 nyní podporuje Sharepoint 2016. Postup instalace je zde.

3. Podpora Microsoft .NET Framework 4

SSRS 2016 nyní podporují -Net Framework až do verze 4.5.1. Pokud framework není na cílovém stroji nainstalován, automaticky se nainstaluje verze 4.0.

4. Mobilní reporty

Mobilní reporty jsou reporty a dashboardy přizpůsobené optimálnímu zobrazování na mobilních zařízeních. V předchozí verzi SSRS jsme si o nativní podpoře mobilního zobrazování mohli nechat jen zdát. Mobilní reporty se vytvářejí pomocí aplikace Mobile Report Publisher, která pochází původně od společnosti Datazen, kterou MS koupil. Reporty je možné zobrazovat jak v Reporting Services Portále, tak k nim pochopitelně přistupovat i přes mobilní zařízení buď přímo na webový Portál nebo v rámci Power BI Mobile aplikace. Podporovány jsou všechny hlavní mobilní operační systémy (iOS, Android, Windows Mobile + 10). Jak vytvářet a publikovat mobilní reporty si ukážeme v některém z dalších článků.

5. Novinky v designu, renderování a publikování reportů

 • Reporty se nově renderují do čistého HTML 5, což odstraňuje řadu problémů s kompatibilitou, pokud jsme reporty museli dříve publikovat v prostředí, kde uživatelé používali různé prohlížeče. Za pozornost určitě stojí seznam podporovaných prohlížečů.
 • Přicházejí nové moderní barevné palety a styly navržené v souladu se současnými trendy.
 • Dva nové grafy navržené speciálně pro zobrazování hierarchických dat: Tree Map a Sunburst Chart:
 • Vylepšená podpora pro zobrazování reportů v iframech nebo jiných webových stránkách
 • Nově můžeme exportovat reporty i do PowerPoint formátu (pptx).
 • Tisk z Reporting Services již nevyužívá ActiveX skriptování, ale přichází s tikem před PDF, čímž je podpora tisku rozšířena napříč moderními prohlížeči. Podle lokálního nastavení počítače se buď zobrazí dialog pro tisk nebo možnost stáhnout report v PDF a tisk provést později.

6. Změny ve vývojových nástrojích

 • Sql Server Data Tools a Report Builder se dočkali modernizace uživatelského rozhraní:
 • Uživatelsky nejpodstatnější změnou je, že máme konečně možnost explicitně určit, v jakém pořadí se budou parametry zobrazovat na reportu, a nemusíme spoléhat na výchozí řazení.

7. Přihlášení k odběru (subskripce)

 • Z webového Portálu je nyní možné jednoduše zapínat nebo vypínat přihlášení k odběru report. Pokud je přihlášení vypnuto, stále si pamatuje svoji konfiguraci a je možné je znovu aktivovat.
 • Rozšířená možnost přidat při vytváření subskripce popis reportu.
 • Možnost změnit vlastníka subskripce pomocí uživatelského rozhraní a ne pouze pomocí skriptů v rámci administrace. Poměrně zásadní změna, protože tak lze jednoduše řešit situace, kdy uživatel odchází z organizace a někdo přebírá jeho agentu, příp. se přesunuje v rámci hierarchie organizace na jinou pozici s jinou sadou reportů přihlášenou k odběru. Nyní je možné tyto změny jednoduše delegovat třeba na HR oddělení.
 • Zjednodušení vytváření sdílených účtů pro sdílení souborů mezi subskripcemi.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *